Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Exkurze 9. A - Aragonitové jeskyně

8. 6. 2018

Dne 5.6.2018 se 9.A vydala na exkurzi do Teplic nad Bečvou.

Nejprve jsme zamířili do Zbrašovských aragonitových jeskyní, které jsou nejteplejší v ČR. Celou jeskyní nás provedla poměrně mladá průvodkyně, která o tom ale věděla spoustu informací. Dozvěděli jsme se, že jeskyně vznikla současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Jeskyni zdobí minerál aragonit, raftové stalagmity, povlaky připomínající koblihy a nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Na vlastní oči jsme viděli již známé stalagmity, stalaktity a stalagnáty. Pohladili jsme si svatého Antoníčka a měli si přát něco, co není hanebné ani podlé, jinak by na nás spadl balvan, který je nad ním zaklíněný. Také jsme chytali kapky, které z minerálů padaly, protože se říká, že kam ti kapka dopadne, to místo bude krásné a bez problémů. Nakonec jsme zažili pravou jeskynní tmu a zamířili jsme si to k východu za hlídačem Karlem, kterému jsme napsali něco hezkého do kroniky a šli z jeskyně ven. Po prohlídce nás čekal malý odpočinek před výšlapem na Hranickou propast, který jsme si dopřáli před samotnými lázněmi, kde jsme si mohli koupit i nějaký ten lázeňský oplatek.

   Po vydařené prohlídce jeskyně jsme se vydali na Hranickou propast, kam byla cesta poměrně delší a taky do kopce, ale myslím si, že to nebylo až tak náročné. Statečně jsme vylezli k nejhlubší zatopené propasti světa a co vám budu povídat, byla to opravdu nádhera! Kochali jsme se krásným prostředím, udělali spoustu fotek a užívali si krásu kolem nás. No a teď nás už čekala jen cesta domů, která byla snad náročnější než celý výšlap k propasti. Nejprve jsme museli dojít z Teplic do Hranic na nádraží, které nebylo až tak blízko. No a jak se říká, ne vždycky se vše vyvede a nás bohužel zklamalo počasí. Začal neuvěřitelně silný déšť, který ne a ne přestat. Když jsme zjistili, že za několik málo minut nám jede vlak museli jsme i přes nepříznivé podmínky na to nádrží dojít. Statečně jsme sice došli, ale mokří od hlavy až k patě a taky od bláta.

   I když nám počasí vůbec nepřálo, tak i přes to si myslím, že si tenhle výlet všichni užili i s tou cestou na nádraží, která byla na druhou stranu vážně vtipná a jen tak na tenhle výlet nezapomeneme.

                                                                                        Denisa Navrátilová 9.A