Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Exkurze Legiovlak v Lipníku nad Bečvou

Dne 12. září 2019 jsme se po čtvrté vyučovací hodině vypravili na místní vlakové nádraží, kde nás čekala prohlídka putovního muzea Československé obce legionářské – Legiovlak.

Před samotnou exkurzí jsme zhlédli krátký film o vzniku a působení našich legií ve Francii, Itálii a Rusku a o jejich významu při vzniku samostatného Československa.

Poté jsme v doprovodu průvodce navštívili jednotlivé vagóny a mohli si udělat představu, v jakých podmínkách museli legionáři působit. Nejlépe vybavený byl velitelský vagón, protože se v něm odehrávaly důležité schůzky a musel reprezentovat. Ve štábním vagónu se řešily kancelářské záležitosti a připravovaly se bojové strategie. Přepravní vagóny, tzv. těplušky, byly vyhřívané kamínky a vylepšené dvojitou podlahou a zesílenými stěnami, aby chránily lépe před silnými sibiřskými mrazy. Nechyběl vagón zdravotnický, kovářský, krejčovský i poštovní.

Po ukončení prohlídky jsme měli možnost zakoupení upomínkových předmětů nebo publikací o našich legiích v prodejním vagónu. Paní učitelka pro nás obdržela i pracovní listy, ve kterých si ověříme, kolik zajímavých a také potřebných informací jsme si z exkurze odnesli.